Porady prawne a założenie działalności gospodarczej

Nie tak łatwo założyć własną działalność

Przedsiębiorcze osoby, niezależnie od wieku, często starają się o możliwość założenia własnej działalności gospodarczej. Jest to swoiste uniezależnienie się od ewentualnych pracodawców i zarabianie na własny rachunek, więc przy dobrym pomyśle, dobrze wybranej branży i spełnieniu innych kryteriów sukces można uznać za gwarantowany. Zanim jednak zostaną podjęte jakiekolwiek wiążące decyzje, warto odwiedzić prawnika. Każdy aspekt związany z rozpoczynaniem świadczenia jakichś usług lub sprzedawania towarów na własny rachunek wymaga nauczenia się wielu konkretnych rzeczy, a niektóre ocierają się o znajomość swoistych „kruczków” prawnych. Osoby rozsądne na etapie tworzenia biznesplanu lub ubiegania się o dofinansowanie na swoją działalność zadają jak najwięcej pytań prawnikowi, z którym współpracują. Ułatwia to rozpoczęcie pracy na swój rachunek całkowicie zgodnie z prawem.

Kwestie, które wymagają doprecyzowania

Bardzo często pytania do prawnika dotyczą kwestii finansowych. Wiele wątpliwości budzi możliwość otrzymania tzw. bezzwrotnej dotacji z Powiatowego Urzędu Pracy – jest to korzystna opcja, ale nie każdemu uda się ją uzyskać. Prawnik może pomóc we właściwy sposób ubiegać się o przyznanie dofinansowania. Porady osoby doświadczonej w różnych aspektach prawa przydadzą się również podczas tworzenia biznesplanu, gdzie, w wielu przypadkach, trzeba dokładnie ustalić specyfikę działania nowej firmy. Regulacja spraw podatkowych, rozliczanie się z fiskusem to również kwestie, w których łatwo o różnego rodzaju problemy,  wynikające z nieznajomości prawa. W prostych sprawach można skorzystać z darmowych porad prawnika przez internet. Bardziej zaawansowane wątpliwości wymagają kontaktu z wyspecjalizowaną kancelarią.

Prawo w Polsce

Poziom świadomości prawnej jest istotnym elementem decydującym o skłonności do korzystania z usług prawnych. Społeczeństwo świadome zagrożeń i konsekwencji prawnych, a także znające swoje prawa zdecydowanie częściej korzysta z pomocy prawnika.

Na pytanie „Jak często zdarzają Ci się sytuacje, w których przydałaby Ci się pomoc prawna?” 32% badanych odpowiedziało, iż w ogólne nie zdarzają się takie sytuacje, a 31%, że takie sytuacje zdarzają się rzadziej niż raz na dwa lata.

Nie bez znaczenia na skłonność Polaków do korzystania z fachowej pomocy prawnej ma również zaufanie do wymiaru sprawiedliwości. Wyniki badania pokazują przekonanie o nadmiernej biurokracji i opieszałości sądów powszechnych, braku nowoczesności oraz  zaangażowaniu politycznym sądów powszechnych.

Wyniki badania jednoznacznie wskazują na niską świadomość zagrożeń prawnych wynikających z niskiej edukacji prawnej naszego społeczeństwa. Nieprawdopodobna wydaje się sytuacja, żeby tak znaczna grupa nie miała żadnych problemów prawnych lub też sytuacji, które niosły ze sobą ryzyko negatywnych konsekwencji prawnych. Zdecydowanie bardziej należy domniemywać, że część z tych osób nie dostrzega zagrożeń prawnych jak również, z uwagi na często znaczne koszty pomocy prawnej, stara się szukać odpowiedzi na problemy prawne na własną rękęIstotnym problemem jest to, że nasze społeczeństwo nie dostrzega wartości dodanej jaką powinny uzyskać osoby korzystające z usług prawnych – nasuwa się też pytanie czy ta wartość zawsze tam jest…. Czy oferowane usługi prawne zawsze warte są swojej ceny…

Blisko 80 proc. polskich kancelarii prawnych oczekuje, że ich biznes urośnie w bieżącym roku. Prawnicy na potęgę inwestują także w nowe technologie – już obecnie ze specjalistycznego oprogramowania wspomagającego działania kancelarii korzysta pond dwie trzecie z nich, a plany dotyczące wdrożenia takiego rozwiązania ma co czwarta spośród tych kancelarii, które jeszcze z takiego narzędzia nie korzystają.

5 najważniejszych trendów, które mają wpływ na większość kancelarii i działów prawnych, to:

 • rosnące znaczenie technologii prawniczej (LegalTech)
 • radzenie sobie ze zwiększoną ilością i złożonością informacji
 • wychodzenie naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom klientów/managerów
 • nacisk na poprawę wydajności/produktywności
 • wzrost liczby alternatywnych dostawców usług prawnych.

Rosnące znaczenie technologii prawniczej pozostaje wiodącym i przybierającym na znaczeniu trendem od kilku ostatnich lat. Obecnie 79% prawników zgłasza go jako wiodący, w porównaniu do 77% w 2021 r. Jednak tylko 35% ankietowanych jest bardzo dobrze przygotowanych do radzenia sobie z tym priorytetem.

Najbardziej dynamicznie rozwijającym się trendem jest insourcing w działach prawnych ‒ na poziomie 76%, co oznacza wzrost o 7 punktów. Jednak, pomimo tego skoku, tylko 32% prawników uważa, że ich organizacja jest bardzo dobrze przygotowana do radzenia sobie z tym trendem.

Cieszy, że prawnicy zgłaszają stopniową poprawę swojej gotowości do sprostania każdemu z trendów określonych w badaniu (ogólnie wzrost o 2–3 punkty od 2021 r.). Jednak obecnie tylko 36% lub mniej uważa, że ich kancelarie i działy prawne są bardzo dobrze przygotowane do radzenia sobie z każdym wyzwaniem.

Branża prawnicza jest ogromną i ważną częścią światowej gospodarki. Jest to jedna z nielicznych branż, która jest nie tylko odporna na recesję, ale ma również prężny popyt we wszystkich częściach świata.

Prawnicy to profesjonaliści, którzy pomagają osobom lub organizacjom rozwiązywać ich problemy prawne poprzez porady prawne, rzecznictwo i spory sądowe. Są to zazwyczaj specjaliści w określonej dziedzinie prawa, takiej jak prawo karne, prawo korporacyjne czy prawo podatkowe.

Kancelaria prawna to organizacja świadcząca usługi prawne na rzecz klientów w sprawach takich jak transakcje biznesowe, obrona karna i ochrona własności intelektualnej.

Założenie firmy prawniczej może być kosztownym i czasochłonnym procesem. Ale może to być również satysfakcjonujące doświadczenie, ponieważ możesz pracować na własnych warunkach. Przed podjęciem takiej decyzji ważne jest, aby znać koszty założenia własnej firmy prawniczej. Branża prawnicza jest jedną z najbardziej konkurencyjnych branż na świecie. Jest to również jedna z najbardziej lukratywnych branż, w której prawnicy zarabiają więcej niż jakikolwiek inny zawód w Polsce. 

Kancelaria to miejsce, w którym uzyskasz porady prawne i wskazówki dotyczące codziennego życia. Ważne jest, aby znaleźć odpowiedni dla siebie, ale ważne jest również, aby wiedzieć, czego nie robić, zatrudniając pierwszego prawnika.

Oto 4 rzeczy, których nigdy nie powinieneś robić, zatrudniając prawnika:

1) Nie zatrudniaj prawnika, który nie specjalizuje się w rodzaju prawa, którego potrzebujesz

2) Nie zatrudniaj prawnika, który nie ma dobrej reputacji lub opinii innych klientów

3) Nie zatrudniaj prawnika bez osobistego spotkania – jest wielu prawników, którzy oferują reprezentację bez spotkania z klientem!

4) Nie zatrudniaj prawnika, który nie poświęca czasu na odpowiedź.

2 Komentarze do “Porady prawne a założenie działalności gospodarczej”

 1. Tomek_1one

  Nie tak dawno zdecydowałem się założyć wlasną działalność. Trochę tak pracowałem, a później wymyśliłem inną nazwę dla swojej działalności. Dzięki poradom prawnika wiedziałem, że nie mogę tego zmienić tak po prostu. Dziękuję mojemu super pomocnikowi 🙂

 2. Katiusza

  Nie spodziewałam się, że dofinansowanie z PUP może przysporzyć mi problemów. Na pewno wiedząc o tym skonsultowałabym się z prawnikiem. Teraz niestety nie mam jak tego zrobić, ale na przyszłość będę mądrzejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.