Spadek – powód do radości czy same problemy?

Lepiej uważaj na spadki

Uzyskanie spadku już przez samą swoją naturę (pozostawiany jest przez zmarłą bliską osobę) jest jednocześnie pozytywnym i smutnym zdarzeniem. Do tego dochodzą często różne kwestie prawne, niezrozumiałe dla większości zwykłych obywateli. W Polsce istnieje coś takiego jak prawo spadkowe, które obowiązuje we wszystkich sprawach dotyczących spadków, np. dzielenia majątku pomiędzy bliskimi przez kogoś leżącego na łożu śmierci, przyjmowania swojej części spadku, rodzajów testamentu itd. W wielu sytuacjach związanych z pojawieniem się problemów ze spadkiem (np. długi, nieustalone kwestie własności) niezbędny bywa kontakt z prawnikiem – ogólna wiedza nie wystarcza, bo każda sprawa jest nieco inna i żeby wszystko rozstrzygnąć jak najlepiej bez niepotrzebnych strat, warto poradzić się kogoś doświadczonego.

Testament testamentowi nierówny

Osoby starsze posiadające znaczny majątek to dość często spotykani klienci kancelarii prawnych. Z dużym wyprzedzeniem i przezornością chcą one spisać testament, upewniając się oczywiście, czy w ich przypadku możliwe jest rozdzielenie majątku i w jaki sposób. Na tym etapie wsparcie prawnika pozwoli przyszłym spadkobiercom uniknąć, być może, wielu poważnych problemów. Gotowy testament również warto skonsultować z osobą posiadającą odpowiednie kwalifikacje, gdyż jest to dokument podpisywany u notariusza, więc wnoszenie wszelkich poprawek i zmian po tym kroku jest nieco kłopotliwe i czasochłonne. Pomoc prawna bywa niezbędna również dla spadkobierców, którzy podczas przyjmowania swojej części spadku napotkają różne kłopoty.

Prawo w Polsce

W Polsce zainteresowanie studiami prawniczymi wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Na większości uczelni prawo jest wciąż w czołówce najchętniej wybieranych kierunków studiów. Ponadto coraz więcej uczelni, zarówno prywatnych, jak i państwowych, oferuje studia prawnicze.

Znaczne zainteresowanie studiami prawniczymi w polskim społeczeństwie wynika z istniejącego przekonanie o elitarności studiów prawniczych. Kandydatów na studia nie zniechęca duża konkurencja na rynku ani też pięć lat jednolitych studiów i konieczność dalszej 3-letniej nauki na aplikacji, ponieważ wierzą, że zdobędą zawód, który pozwoli im na spełnienie swoich aspiracji. Zwłaszcza, że dzisiaj znacznie łatwiej jest się dostać na aplikacje prawnicze niż ponad 10 lat temu.

Rzeczywistość jest jednak tak, że wielu absolwentów wydziałów prawniczych, głównie z mniej renomowanych uczelni, ma problemy z odnalezieniem się na rynku pracy.

Porównując jednak rynek polski do amerykańskiego należy podkreślić, że w Stanach Zjednoczonych liczba prawników w stosunku do liczby mieszkańców jest prawie 3-krotnie większa w porównaniu do Polski. W Stanach zjednoczonych 1 prawnik z uprawnieniami przypada na około 250 mieszkańców, w Polsce na około 730  mieszkańców. Daleko nam więc jeszcze do nasycenia rynku prawnikami na poziomie Stanów Zjednoczonych. Jednak na naszym rynku usług prawniczych zaledwie na przestrzeni ostatnich 10 lat liczba prawników z uprawnieniami się praktycznie podwoiła. Za tak gwałtownym wzrostem liczby prawników nie idzie w parze niestety wzrost świadomości prawnej społeczeństwa, a w tym samym wzrost skłonności do korzystania z pomocy prawnika.

Do najpopularniejszych zawodów prawniczych należą: adwokat, radca prawny, komornik, sędzia, notariusz oraz prokurator. Aby móc je wykonywać konieczne jest odbycie wieloletniej aplikacji oraz zdanie egzaminów państwowych, które pozwalają na wpis do odpowiedniego rejestru.

Wymienione zawody cieszą się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem ze strony młodych osób, a jednocześnie są cenione przez społeczeństwo. Warto dodać, że w świetle przepisów ustawowych należą one do tzw. zawodów regulowanych, a więc takich, które można wykonywać wyłącznie po spełnieniu wspomnianych już warunków. Ponadto, są one zawodami zaufania publicznego, a więc co do zasady ich reprezentanci nie mogą robić czegoś, co godziłoby w powagę wykonywanej profesji, w tym było niezgodne z przyjętymi normami społecznymi.

Przedstawiciel zawodu prawniczego nie może między innymi łączyć jego wykonywania z prowadzeniem dodatkowych biznesów czy pracować jednocześnie w innej branży.

Według liczby mieszkańców przypadających na jednego prawnika wśród krajów Unii Europejskiej w 2015 roku Polska zajmowała 13 miejsce na 28. Jeden prawnik przypadał w Polsce na 728 obywateli, podczas gdy w Hiszpanii na 189, we Włoszech na 250, Grecji na 255 obywateli. Podkreślić jednak należy,  iż są w Unii Europejskiej kraje, w których liczba prawników w stosunku do liczby obywateli jest jednak istotnie mniejsza (np. w Finlandii, ponad 3,5-krotnie mniejsza niż w Polsce).

Średnia dla 28 krajów Unii Europejskiej wynosi 1 prawnik na 431 mieszkańców, co oznacza że w średnia liczba prawników w UE w stosunku do liczby mieszkańców jest prawie dwukrotnie wyższa (170%) niż w Polsce.

Im więcej prawników w stosunku do liczby mieszkańców tym najczęściej bardziej liberalne zasady uzyskiwania uprawnień zawodowych.

Co zapewne nikogo nie zaskakuje patrząc na tabelę, najbardziej liberalny model uzyskiwania uprawnień prawniczych w UE jest w Hiszpanii. Przez lata (2002-2011) Hiszpania jako w zasadzie jedyna spośród państw Unii Europejskiej nie wymagała od starających się o dostęp do adwokatury jakichkolwiek wymogów praktyki czy weryfikacji wiedzy. Do hiszpańskiej palestry można było wstępować bez odbycia obowiązkowej aplikacji. Praktyka adwokacka była otwarta dla wszystkich absolwentów prawa, którzy zajmowali się zawodowo udzielaniem porad prawnych, reprezentowaniem oraz obroną stron we wszelkiego rodzaju postępowaniach. By móc wykonywać zawód, należało także uzyskać członkostwo w jednej z lokalnych izb adwokackich.

2 Komentarze do “Spadek – powód do radości czy same problemy?”

  1. Matuzalem

    Problemy z testamentem zdarzają się nawet wtedy, gdy żadnego testamentu nie ma – bo jak niby podzielić majątek między piątkę dzieci i drugiego męża, kiedy zmarła nie zostawiła żadnych wytycznych? Skończyło się na wielu sprawach sądowych, nikomu nie polecam…;/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *