Zalety i wady korzystania z agencji pracy tymczasowej

W świetle ustawy z dnia 09.07.2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych praca tymczasowa to wykonywanie na rzecz danego pracodawcy użytkownika, przez okres nie dłuższy niż wskazany w ustawie, zadań:
charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym,
których terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnionych przez pracodawcę użytkownika nie byłoby możliwe,
których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez pracodawcę użytkownika.
Pracodawcą jest agencja pracy tymczasowej, pracownik tymczasowy jest zatrudniany na podstawie umowy na czas określony lub wykonania określonej pracy.

Praca tymczasowa ma różne opinie. Mówi się, że z pośrednikami to różnie bywa, że w umowie jest mnóstwo haczyków. Są też tacy, który wychwalają pracę tymczasową pod niebiosa, znajdując w niej odskocznie od marazmu bezrobocia. Znasz to przecież – bezrobocie, niepewność, miażdżący ostatnie okruchy pewności siebie urząd pracy, w którym czujesz się jak bezużyteczny i patologicznie naznaczony patałach, setki gazet, ogłoszenia o pracę studiowane z coraz mniejszą nadzieją, frustracje.

Zgodnie z najnowszą nowelizacją (ustawa z. dn. 23.10.2009 r., Dz.U. Nr 221, poz. 1737) maksymalny okres wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego wynosi 18 miesięcy. Agencje pracy tymczasowej współpracują z różnymi przedsiębiorstwami, dla których, w razie potrzeby, rekrutują pracowników. Formalnie jesteś zatrudniony w agencji pośrednictwa i tutaj otrzymujesz umowę, wynagrodzenie i świadectwo zatrudnienia. Z kolei pracujesz w firmie, która tak samo jak ty, jest klientem agencji pracy tymczasowej. Co to oznacza? Na przykład to, że jeśli spodobasz się swojemu pracodawcy, może on zatrudnić cię na stałe bez pośredników.

Pracownik korzystający z usług agencji pośrednictwa pracy nie ponosi kosztów. Wszystkie koszty bierze na siebie pracodawca, który wybierając opcję pośrednictwa pragnie odciążyć się od zadań kadrowych, typu umowa o pracę, badania lekarskie czy szkolenie bhp. A teraz czas na plusy i minusy.

Jakie są zalety korzystania z usług oferowanych przez agencje pracy tymczasowej? Przede wszystkim – agencja może czasie znaleźć odpowiedniego pracownika dla swojego klienta, stosując przy tym różne metody rekrutacji i selekcji. Agencja przedstawia kandydatów, którzy najlepiej spełniają oczekiwania przedsiębiorstwa. Po drugie, klient zyskuje czas – nie musi zajmować się przygotowaniem i publikacją ogłoszeń rekrutacyjnych, przetwarzaniem nadesłanych dokumentów aplikacyjnych, przeprowadzaniem rozmów kwalifikacyjnych, czy informowaniem kandydatów o wynikach rekrutacji. Co więcej, firma może zatrudnić pracowników na zastępstwo w przypadku choroby czy urlopu pracowników stałych.

Natomiast wadą tego typu rman-notes-macbook-computer-largeekrutacji jest to, że agencja poszukuje pracowników przede wszystkim do prostych prac, często niewymagających wysokich kwalifikacji. Pracownikami zatrudnionymi przez agencje są najczęściej młodzi ludzie, wchodzący dopiero na rynek pracy. Specjaliści z większym doświadczeniem poszukują przede wszystkim stałej pracy, nie tymczasowej.

Podsumowując, zlecenie procesu rekrutacji agencji pracy tymczasowej przynosi wiele korzyści dla pracodawcy. Podstawą jest precyzyjne określenie swoich oczekiwań względem poszukiwanych pracowników. Jeśli te oczekiwania będą odpowiednio sprecyzowane, rekrutacja powinna zakończyć się sukcesem. Podstawową zaletą działalności agencji jest fakt, że rekruterzy stosując zróżnicowane metody i techniki rekrutacji są w stanie znaleźć – w krótkim czasie – odpowiednich kandydatów dla firmy.

ZALETY PRACY TYMCZASOWEJ

 • Praca dla absolwentów – bez doświadczenia, ale zdolnych

Tymczasowa posada to idealne wyjście dla tych, którzy są u progu kariery zawodowej. Agencje pośrednictwa pracy cenią sobie absolwentów, którym zależy na zdobyciu doświadczenia. Pracodawcy nie ryzykują zbyt wiele, a jeśli taki „świeżak” okaże się zdolnym, efektywnym i oddanym pracownikiem, to nawet wiele zyskują. Praca tymczasowa wydaje się więc idealnie skrojona dla młodych, zdolnych, pragnących się wykazać i zdobyć pierwsze zawodowe szlify.

 • Jak znaleźć pracę marzeń?

Agencja pośrednictwa pracy może być trampoliną do wymarzonej kariery i pomysłem na podbicie firmy, do której trudno się dostać. Przypuśćmy, że masz upatrzoną pewną znaną agencję reklamową lub innego super molocha. Bardzo zależy ci, aby tam trafić, lecz firmy tego typu rzadko przyjmują ludzi z ulicy. Owszem są rekrutacje, są ogłoszenia o pracę, lecz… skąd mają wiedzieć, że to ty akurat idealnie się nadajesz? Potraktuj więc agencję pracy tymczasowej jak możliwość wejścia oknem do wymarzonego zamku, który trudno sforsować zwykłymi drzwiami.

 • Chcę zarabiać w wakacje, ale nie na ulotkach!

Super praca na wakacje. Szczególnie dla tych, którzy liczą na ciekawsze oferty niż roznoszenie ulotek czy zrywanie truskawek. Agencje pracy tymczasowej mają klientów wśród największych firm na rynku, więc można tutaj trafić na naprawdę ciekawą ofertę pracy, na miarę własnych możliwości, talentu, umiejętności. Masz więc szansę na pracę telefonistki czy asystentki. Firma, której sekretarka jest akurat na urlopie, z otwartymi ramionami przyjmie na zastępstwo pracownika tymczasowego.

 • Idealna praca dla młodzieży – gotówka potrzebna na gwałt!

Praca dla studentów jest na wagę złota.  Ilu młodych ludzi marzy o jakimś zastrzyku gotówki? Na dzień, kilka tygodni… Nie marzą o kokosach, stałym zatrudnieniu. Na nich właśnie czeka agencja pracy tymczasowej.

 • Legalne zatrudnienie – pracujesz bezpiecznie

Zdobywasz doświadczenie, zarabiasz pieniądze i jednocześnie nie martwisz się, czy to wszystko jest legalne. Biura pośrednictwa mogą podpisywać nawet tygodniowe umowy o pracę, które są ważne pod względem prawnym.

 • Jeszcze nie wiem, co chcę robić…

Praca tymczasowa jest świetnym wyjściem dla tych, którzy szukają swego miejsca w życiu. Nie znają jeszcze dobrze swojego powołania, lecz próbują je odnaleźć. Chcą spróbować różnych rzeczy, nim osiądą gdzieś na stałe. Szukają odpowiedzi na pytanie – jak znaleźć fajną pracę poszerzającą horyzonty, rozwijającą… W tym wypadku krótki okres pracy w jednym miejscu jest zaletą.

 • Jak szybko zarobić pieniądze?

Agencja pośrednictwa pracy to fajny pomysł na szybki zarobek. Chcesz w dwa tygodnie zarobić na wakacje? Nie ma sprawy, tutaj jesteś wolnym ptakiem.

 • Chcę mieć przywileje jak każdy

W pracy tymczasowej przysługują ci te same przywileje co w zwykłej pracy. Czyli masz prawo do urlopów wypoczynkowych i zwolnienia chorobowego, a okres składkowy liczy się do emerytury.  Lecz niestety są tu i haczyki, ale o tym za chwile…

A jednak nawet najsłoneczniejsze lato ma swoje chmurne dni. Jakie chmury kłębią się nad optymistyczną alternatywą zatrudnienia tymczasowego?

WADY PRACY TYMCZASOWEJ

 • Co będzie jutro?

Przede wszystkim niepewność. Większość pracowników wiąże z zajęciem zarobkowym nadzieje na stabilizację zawodową. Korzystając z usług agencji pośrednictwa pracy tymczasowej trzeba trochę obejść się smakiem, bo umowy z kolejnymi pracodawcami są podpisywane na kilka tygodni, tydzień, a czasem jeden dzień. Dobre i to, lecz taka niepewność jutra może frustrować.

 • Addio zwolnienie lekarskie!

Mimo, że jako pracownik tymczasowy masz różne przywileje, wszystko pięknie może wyglądać tylko od teoretycznej strony medalu. W praktyce, jeśli na przykład podpisałeś umowę na jeden dzień, o zwolnieniu lekarskim nie masz co marzyć. Wyzdrowiejesz, dopiero wtedy szukaj kolejnej pracy – rynek rządzi się egoistycznymi prawami i nie w głowie mu filantropia.

 • Urlop ci przysługuje, ale…

Kolejny dysonans teorii z praktyką – jeśli liczysz na 2 dni wolnego w ciągu miesiąca, możesz się przeliczyć. Teoretycznie urlop ci przysługuje, lecz… agencje pracy rzadko podpisują umowy na miesiąc. Natomiast jeśli jednak przepracujesz u danego pracodawcy miesiąc, ale nie dłużej niż trzy miesiące, możesz zamiast kilku dni wolnych dostać zaledwie finansowy ekwiwalent.

 • Kto pracuje ten… trąba

A oto haczyk prawny, który skrzętnie wykorzystują pracodawcy. Otóż możesz pracować ponad 30 godzin tygodniowo  i nie mieć prawa do urlopu. Jak to możliwe? Pracodawcy zatrudniają pracowników tymczasowych  ½ , ¼  lub ¾ etatu, a te dodatkowe godziny to, no właśnie…, tylko dodatkowe godziny, które mogą się trafić albo nie (najczęściej się jednak trafiają…). Czyli oficjalnie nie ma tych godzin, a nieoficjalnie są – ty harujesz jak dziki wół, a urlop… szefowie wzięli.

Skorzystanie z usług agencja pracy tymczasowej ma więc swoje plusy i minusy. Z jednej strony czaruje elastycznością, różnymi możliwościami, ciekawymi perspektywami, może jednak podcinać skrzydła osobom szukającym stałej, bezpiecznej przystani na niepewnym morzu rynku pracy. Jedno jest pewne, jest to idealna praca dla młodych ludzi bez doświadczenia oraz tych, którzy szukają szybkiego zarobku. Albo dla tych, którzy nie mają już siły odpowiadać na podobne ogłoszenia o pracę i uczestniczyć w rekrutacjach, z których nic nie wynika.  Warto jednak mieć też świadomość ciemniejszej strony medalu tymczasowego zatrudnienia.

Spoglądając na zatrudnienie tymczasowe z perspektywy pracowników warto wskazać na elastyczność w zatrudnieniu, która może ułatwiać pogodzenie życia zawodowego z życiem prywatnym czy też zdobycie doświadczenia osobom rozpoczynającym pracę zawodową lub poszukującym zatrudnienia. Praca tymczasowa wspiera legalne zatrudnienie, zachęca do aktywnego uczestniczenia w rynku pracy oraz podnoszenia swoich kwalifikacji.

Z drugiej jednak strony praca przez agencję nie gwarantuje stabilizacji, ciągłości zatrudnienia. Wynika to m.in. z ustawowych limitów, zgodnie z którymi stosunek pracy może zostać nawiązany na okres 36 miesięcy, natomiast pracownik zostaje oddelegowany do jednego pracodawcy łącznie na 18 miesięcy. Mogą wystąpić również problemy z otrzymaniem urlopu wypoczynkowego w naturze.

Prawo w Polsce

Prawnicy w kancelarii to: adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, absolwenci studiów prawniczych. Często ich doświadczenie, staż – czyli pozycję – rozróżnia się poprzez podział na „starszych prawników”, „prawników”, „młodszych prawników”. Często używa się również angielskiego słowa „associate” (senior associateassociatejunior associate) – oznaczającego współpracownika.

Szczególną rolę w tej grupie pełnią aplikanci – absolwenci studiów prawniczych, którzy dostali się na aplikację. To swego rodzaju czeladnicy, uczniowie o potwierdzonym poziomie wtajemniczenia, którzy stopniowo rozwijają swoje umiejętności zawodowe, by stać się w pełni samodzielnymi prawnikami. Aplikanci mogą zastępować radców prawnych i adwokatów w określonym zakresie. Wraz ze wzrostem efektywności wykonywanej przez nich pracy rośnie ich pozycja w kancelarii.

Aplikanci radcowscy, zgodnie z ustawą o radcach prawnych, po upływie sześciu miesięcy od rozpoczęcia aplikacji radcowskiej mogą zastępować radcę prawnego przed sądami rejonowymi, organami ścigania i organami administracji publicznej. Po upływie roku i sześciu miesięcy od rozpoczęcia aplikacji radcowskiej aplikanci radcowscy mogą zastępować radcę prawnego także przed innymi sądami, z wyjątkiem Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i Trybunału Konstytucyjnego. Aplikanci radcowscy mogą również sporządzać i podpisywać pisma procesowe związane z występowaniem radcy prawnego przed sądami, organami ścigania i organami administracji publicznej – z wyraźnego upoważnienia radcy prawnego – z wyłączeniem apelacji, skargi kasacyjnej i skargi konstytucyjnej.

Prawnicy kancelarii to osoby, które pod nadzorem wspólników wykonują właściwą pracę nad zleconymi przez klientów sprawami. Praca często organizowana jest w zespołach, których struktura i hierarchia budowana jest z uwzględnieniem pozycji (staż, doświadczenie, uprawnienia).

To, co do zasady, najbardziej liczna grupa w kancelarii. To z nimi jako praktykant spędzisz najwięcej czasu.

Fakt istnienia konkurencji na rynku usług prawnych nie oznacza, że nie można osiągnąć na nim sukcesu. Rynek ten jest, nadal daleki od nasycenia i cały czas wykazuje znaczny potencjał rozwojowy. Prawnicy powinni jednakże wypracować rozwiązania, które pomogą im w jego optymalnym zagospodarowaniu. Pierwszym krokiem powinna być próba znalezienia przez prawników odpowiedzi na następujące pytania: 1) jaka jest moja pozycja konkurencyjna i w jaki sposób chciałbym budować przewagę konkurencyjną?; 2) co mógłbym zaoferować klientowi i czy potrafię sprostać jego oczekiwaniom? To właśnie drugie pytanie, stawiające w centrum uwagi klienta, jest kluczowe. Obserwacja rynku usług prawnych pozwala jednak stwierdzić, że nie zawsze taką strategię przyjmuje większość prawników.

Prawnicy są coraz częściej zmuszeni do konkurowania o nabywców, a co za tym idzie – rośnie ich zainteresowanie możliwościami uzyskania i utrzymania przewagi konkurencyjnej na rynku. W Polsce zauważalny jest deficyt naukowych opracowań poświęconych usługom prawnym. W ciągu ostatnich dziesięciu lat zauważyć można wzrost zainteresowania praktyków szeroko pojętym zarządzaniem kancelarią prawną, jednakże wspomniane wyżej kwestie podejmowane są rzadko albo też wybiórczo w opracowaniach podbudowanych teoretycznie, co sprawia, że praktycy metodą „prób i błędów” starają się rozwiązywać pojawiające się przed nimi problemy dotyczące zarządzania kancelarią. Świadczy to o niewykorzystanym potencjale badawczym tej tematyki.

Poziom świadomości prawnej jest istotnym elementem decydującym o skłonności do korzystania z usług prawnych. Społeczeństwo świadome zagrożeń i konsekwencji prawnych, a także znające swoje prawa zdecydowanie częściej korzysta z pomocy prawnika.

Na pytanie „Jak często zdarzają Ci się sytuacje, w których przydałaby Ci się pomoc prawna?” 32% badanych odpowiedziało, iż w ogólne nie zdarzają się takie sytuacje, a 31%, że takie sytuacje zdarzają się rzadziej niż raz na dwa lata.

Nie bez znaczenia na skłonność Polaków do korzystania z fachowej pomocy prawnej ma również zaufanie do wymiaru sprawiedliwości. Wyniki badania pokazują przekonanie o nadmiernej biurokracji i opieszałości sądów powszechnych, braku nowoczesności oraz  zaangażowaniu politycznym sądów powszechnych.

Wyniki badania jednoznacznie wskazują na niską świadomość zagrożeń prawnych wynikających z niskiej edukacji prawnej naszego społeczeństwa. Nieprawdopodobna wydaje się sytuacja, żeby tak znaczna grupa nie miała żadnych problemów prawnych lub też sytuacji, które niosły ze sobą ryzyko negatywnych konsekwencji prawnych. Zdecydowanie bardziej należy domniemywać, że część z tych osób nie dostrzega zagrożeń prawnych jak również, z uwagi na często znaczne koszty pomocy prawnej, stara się szukać odpowiedzi na problemy prawne na własną rękęIstotnym problemem jest to, że nasze społeczeństwo nie dostrzega wartości dodanej jaką powinny uzyskać osoby korzystające z usług prawnych – nasuwa się też pytanie czy ta wartość zawsze tam jest…. Czy oferowane usługi prawne zawsze warte są swojej ceny…

2 Komentarze do “Zalety i wady korzystania z agencji pracy tymczasowej”

 1. Dariia

  Moją pierwsza pracę na studiach znalazłam właśnie przez Agencję pracy Eurokadra. To był dobry czas, zdobyłam cenne doświadczenie, Eurokadra polecam! Dariia z Ukrainy

 2. Marioef

  Musimy też pamięać że to też jest tak, że kandydaci coraz częściej oceniają swoje przyszłe miejsce pracy po tym, jakie przyszły pracodawca łstosuje metody rekrutacji pracowników

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.