Porady prawne a założenie działalności gospodarczej

Nie tak łatwo założyć własną działalność

Przedsiębiorcze osoby, niezależnie od wieku, często starają się o możliwość założenia własnej działalności gospodarczej. Jest to swoiste uniezależnienie się od ewentualnych pracodawców i zarabianie na własny rachunek, więc przy dobrym pomyśle, dobrze wybranej branży i spełnieniu innych kryteriów sukces można uznać za gwarantowany. Zanim jednak zostaną podjęte jakiekolwiek wiążące decyzje, warto odwiedzić prawnika. Każdy aspekt związany z rozpoczynaniem świadczenia jakichś usług lub sprzedawania towarów na własny rachunek wymaga nauczenia się wielu konkretnych rzeczy, a niektóre ocierają się o znajomość swoistych „kruczków” prawnych. Osoby rozsądne na etapie tworzenia biznesplanu lub ubiegania się o dofinansowanie na swoją działalność zadają jak najwięcej pytań prawnikowi, z którym współpracują. Ułatwia to rozpoczęcie pracy na swój rachunek całkowicie zgodnie z prawem.

Kwestie, które wymagają doprecyzowania

Bardzo często pytania do prawnika dotyczą kwestii finansowych. Wiele wątpliwości budzi możliwość otrzymania tzw. bezzwrotnej dotacji z Powiatowego Urzędu Pracy – jest to korzystna opcja, ale nie każdemu uda się ją uzyskać. Prawnik może pomóc we właściwy sposób ubiegać się o przyznanie dofinansowania. Porady osoby doświadczonej w różnych aspektach prawa przydadzą się również podczas tworzenia biznesplanu, gdzie, w wielu przypadkach, trzeba dokładnie ustalić specyfikę działania nowej firmy. Regulacja spraw podatkowych, rozliczanie się z fiskusem to również kwestie, w których łatwo o różnego rodzaju problemy,  wynikające z nieznajomości prawa. W prostych sprawach można skorzystać z darmowych porad prawnika przez internet. Bardziej zaawansowane wątpliwości wymagają kontaktu z wyspecjalizowaną kancelarią.

Prawo w Polsce

Blisko 80 proc. polskich kancelarii prawnych oczekuje, że ich biznes urośnie w bieżącym roku. Prawnicy na potęgę inwestują także w nowe technologie – już obecnie ze specjalistycznego oprogramowania wspomagającego działania kancelarii korzysta pond dwie trzecie z nich, a plany dotyczące wdrożenia takiego rozwiązania ma co czwarta spośród tych kancelarii, które jeszcze z takiego narzędzia nie korzystają.

5 najważniejszych trendów, które mają wpływ na większość kancelarii i działów prawnych, to:

  • rosnące znaczenie technologii prawniczej (LegalTech)
  • radzenie sobie ze zwiększoną ilością i złożonością informacji
  • wychodzenie naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom klientów/managerów
  • nacisk na poprawę wydajności/produktywności
  • wzrost liczby alternatywnych dostawców usług prawnych.

Rosnące znaczenie technologii prawniczej pozostaje wiodącym i przybierającym na znaczeniu trendem od kilku ostatnich lat. Obecnie 79% prawników zgłasza go jako wiodący, w porównaniu do 77% w 2021 r. Jednak tylko 35% ankietowanych jest bardzo dobrze przygotowanych do radzenia sobie z tym priorytetem.

Najbardziej dynamicznie rozwijającym się trendem jest insourcing w działach prawnych ‒ na poziomie 76%, co oznacza wzrost o 7 punktów. Jednak, pomimo tego skoku, tylko 32% prawników uważa, że ich organizacja jest bardzo dobrze przygotowana do radzenia sobie z tym trendem.

Cieszy, że prawnicy zgłaszają stopniową poprawę swojej gotowości do sprostania każdemu z trendów określonych w badaniu (ogólnie wzrost o 2–3 punkty od 2021 r.). Jednak obecnie tylko 36% lub mniej uważa, że ich kancelarie i działy prawne są bardzo dobrze przygotowane do radzenia sobie z każdym wyzwaniem.

Na konkurencyjność rynku ogromny wpływ wywierają również czynniki ekonomiczne, dotyczące zarówno podaży, jak i popytu. Uwzględniając stronę podażową, można stwierdzić, że w wyniku otwarcia dostępu do zawodów prawniczych polski rynek usług prawnych w ostatnich latach znacząco się powiększył. W porównaniu z rokiem 2005 w Polsce obecnie usługi świadczy co najmniej dwa razy więcej adwokatów i radców prawnych (niewiele ponad 20 000 w 2005 r. i około 55 000 w 2016 r.). Przewiduje się również, że w kolejnych latach liczba prawników będzie systematycznie wzrastać. Zmiany ilościowe powodują wzrost konkurencji w tej branży. Dodatkowo swoją działalność intensywnie rozwijają doradcy prawni, a także osoby udzielające porad w Internecie. Prawnicy są zatem coraz częściej zmuszeni do konkurowania o nabywców, a co za tym idzie – rośnie ich zainteresowanie możliwościami uzyskania i utrzymania przewagi konkurencyjnej na rynku.

Wobec intensywnych zmian po stronie podażowej kluczowym zadaniem, przed którym stoją obecnie prawnicy w Polsce, jest pobudzanie popytu na usługi prawne. Jak na razie popyt ten jest na dość niskim poziomie i ma charakter mało stabilny i nierównomierny. Polacy mają słabo rozwiniętą świadomość prawną. Nie ufają prawnikom i nie odczuwają potrzeby korzystania z ich usług nawet w trudnych sytuacjach życiowych. Jednakże popyt na usługi prawne ma znaczny potencjał wzrostu. W tym celu prawnicy powinni go stymulować. Moim zdaniem najbardziej skutecznym stymulatorem jest stosowanie zasad marketingowego zarządzania procesem obsługi klienta oraz budowanie pozytywnego wizerunku prawnika jako profesjonalisty.

Według liczby mieszkańców przypadających na jednego prawnika wśród krajów Unii Europejskiej w 2015 roku Polska zajmowała 13 miejsce na 28. Jeden prawnik przypadał w Polsce na 728 obywateli, podczas gdy w Hiszpanii na 189, we Włoszech na 250, Grecji na 255 obywateli. Podkreślić jednak należy,  iż są w Unii Europejskiej kraje, w których liczba prawników w stosunku do liczby obywateli jest jednak istotnie mniejsza (np. w Finlandii, ponad 3,5-krotnie mniejsza niż w Polsce).

Średnia dla 28 krajów Unii Europejskiej wynosi 1 prawnik na 431 mieszkańców, co oznacza że w średnia liczba prawników w UE w stosunku do liczby mieszkańców jest prawie dwukrotnie wyższa (170%) niż w Polsce.

Im więcej prawników w stosunku do liczby mieszkańców tym najczęściej bardziej liberalne zasady uzyskiwania uprawnień zawodowych.

Co zapewne nikogo nie zaskakuje patrząc na tabelę, najbardziej liberalny model uzyskiwania uprawnień prawniczych w UE jest w Hiszpanii. Przez lata (2002-2011) Hiszpania jako w zasadzie jedyna spośród państw Unii Europejskiej nie wymagała od starających się o dostęp do adwokatury jakichkolwiek wymogów praktyki czy weryfikacji wiedzy. Do hiszpańskiej palestry można było wstępować bez odbycia obowiązkowej aplikacji. Praktyka adwokacka była otwarta dla wszystkich absolwentów prawa, którzy zajmowali się zawodowo udzielaniem porad prawnych, reprezentowaniem oraz obroną stron we wszelkiego rodzaju postępowaniach. By móc wykonywać zawód, należało także uzyskać członkostwo w jednej z lokalnych izb adwokackich.

2 Komentarze do “Porady prawne a założenie działalności gospodarczej”

  1. Tomek_1one

    Nie tak dawno zdecydowałem się założyć wlasną działalność. Trochę tak pracowałem, a później wymyśliłem inną nazwę dla swojej działalności. Dzięki poradom prawnika wiedziałem, że nie mogę tego zmienić tak po prostu. Dziękuję mojemu super pomocnikowi 🙂

  2. Katiusza

    Nie spodziewałam się, że dofinansowanie z PUP może przysporzyć mi problemów. Na pewno wiedząc o tym skonsultowałabym się z prawnikiem. Teraz niestety nie mam jak tego zrobić, ale na przyszłość będę mądrzejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *