Spadek – powód do radości czy same problemy?

Lepiej uważaj na spadki

Uzyskanie spadku już przez samą swoją naturę (pozostawiany jest przez zmarłą bliską osobę) jest jednocześnie pozytywnym i smutnym zdarzeniem. Do tego dochodzą często różne kwestie prawne, niezrozumiałe dla większości zwykłych obywateli. W Polsce istnieje coś takiego jak prawo spadkowe, które obowiązuje we wszystkich sprawach dotyczących spadków, np. dzielenia majątku pomiędzy bliskimi przez kogoś leżącego na łożu śmierci, przyjmowania swojej części spadku, rodzajów testamentu itd. W wielu sytuacjach związanych z pojawieniem się problemów ze spadkiem (np. długi, nieustalone kwestie własności) niezbędny bywa kontakt z prawnikiem – ogólna wiedza nie wystarcza, bo każda sprawa jest nieco inna i żeby wszystko rozstrzygnąć jak najlepiej bez niepotrzebnych strat, warto poradzić się kogoś doświadczonego.

Testament testamentowi nierówny

Osoby starsze posiadające znaczny majątek to dość często spotykani klienci kancelarii prawnych. Z dużym wyprzedzeniem i przezornością chcą one spisać testament, upewniając się oczywiście, czy w ich przypadku możliwe jest rozdzielenie majątku i w jaki sposób. Na tym etapie wsparcie prawnika pozwoli przyszłym spadkobiercom uniknąć, być może, wielu poważnych problemów. Gotowy testament również warto skonsultować z osobą posiadającą odpowiednie kwalifikacje, gdyż jest to dokument podpisywany u notariusza, więc wnoszenie wszelkich poprawek i zmian po tym kroku jest nieco kłopotliwe i czasochłonne. Pomoc prawna bywa niezbędna również dla spadkobierców, którzy podczas przyjmowania swojej części spadku napotkają różne kłopoty.

Prawo w Polsce

Do najpopularniejszych zawodów prawniczych należą: adwokat, radca prawny, komornik, sędzia, notariusz oraz prokurator. Aby móc je wykonywać konieczne jest odbycie wieloletniej aplikacji oraz zdanie egzaminów państwowych, które pozwalają na wpis do odpowiedniego rejestru.

Wymienione zawody cieszą się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem ze strony młodych osób, a jednocześnie są cenione przez społeczeństwo. Warto dodać, że w świetle przepisów ustawowych należą one do tzw. zawodów regulowanych, a więc takich, które można wykonywać wyłącznie po spełnieniu wspomnianych już warunków. Ponadto, są one zawodami zaufania publicznego, a więc co do zasady ich reprezentanci nie mogą robić czegoś, co godziłoby w powagę wykonywanej profesji, w tym było niezgodne z przyjętymi normami społecznymi.

Przedstawiciel zawodu prawniczego nie może między innymi łączyć jego wykonywania z prowadzeniem dodatkowych biznesów czy pracować jednocześnie w innej branży.

W Polsce największym problemem nie jest stosunkowo duża liczba prawników, ale przede wszystkim niska skłonność do korzystania z usług prawniczych.

To efekt przez lata ograniczania dostępu do zawodu przez oba samorządy  przez co sztucznie utrzymywana była niska liczba prawników w Polsce, co doprowadziło do sytuacji gdzie cena za usługi prawne byłą relatywnie wysoka przez co skłonność do korzystania z usług prawniczych niska. Utrzymująca się przez lata taka sytuacja w świadomości społecznej zbudowała obraz prawników jako niedostępnych i drogich. Nie były też przez lata podejmowane działania  mające na celu podniesienie świadomości prawnej społeczeństwa przez środowiska prawnicze, z uwagi na to, iż stosunkowo mała konkurencja na rynku nie wymuszał podejmowania tego typu działań.

Liberalizacja przepisów dotyczących przyjmowania na aplikacje prawnicze, szczególnie od 2002 roku zniesienie limitów przyjęć ilości osób na I rok aplikacji oraz od 2006 roku wprowadzenie państwowych egzaminów na aplikacje samorządowe, doprowadziło w konsekwencji od 2010 roku do gwałtownego wzrostu liczy prawników z uprawnieniami.

Był to czynnik, który spowodował, że Polska znalazła się w ścisłej czołówce krajów które w okresie ostatnich 15 lat odnotowały bardzo gwałtowny wzrost liczby prawników z uprawnieniami. Stabilny zaś rynek to taki, który rozwija się w sposób równomierny.

Blisko 80 proc. polskich kancelarii prawnych oczekuje, że ich biznes urośnie w bieżącym roku. Prawnicy na potęgę inwestują także w nowe technologie – już obecnie ze specjalistycznego oprogramowania wspomagającego działania kancelarii korzysta pond dwie trzecie z nich, a plany dotyczące wdrożenia takiego rozwiązania ma co czwarta spośród tych kancelarii, które jeszcze z takiego narzędzia nie korzystają.

5 najważniejszych trendów, które mają wpływ na większość kancelarii i działów prawnych, to:

  • rosnące znaczenie technologii prawniczej (LegalTech)
  • radzenie sobie ze zwiększoną ilością i złożonością informacji
  • wychodzenie naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom klientów/managerów
  • nacisk na poprawę wydajności/produktywności
  • wzrost liczby alternatywnych dostawców usług prawnych.

Rosnące znaczenie technologii prawniczej pozostaje wiodącym i przybierającym na znaczeniu trendem od kilku ostatnich lat. Obecnie 79% prawników zgłasza go jako wiodący, w porównaniu do 77% w 2021 r. Jednak tylko 35% ankietowanych jest bardzo dobrze przygotowanych do radzenia sobie z tym priorytetem.

Najbardziej dynamicznie rozwijającym się trendem jest insourcing w działach prawnych ‒ na poziomie 76%, co oznacza wzrost o 7 punktów. Jednak, pomimo tego skoku, tylko 32% prawników uważa, że ich organizacja jest bardzo dobrze przygotowana do radzenia sobie z tym trendem.

Cieszy, że prawnicy zgłaszają stopniową poprawę swojej gotowości do sprostania każdemu z trendów określonych w badaniu (ogólnie wzrost o 2–3 punkty od 2021 r.). Jednak obecnie tylko 36% lub mniej uważa, że ich kancelarie i działy prawne są bardzo dobrze przygotowane do radzenia sobie z każdym wyzwaniem.

2 Komentarze do “Spadek – powód do radości czy same problemy?”

  1. Matuzalem

    Problemy z testamentem zdarzają się nawet wtedy, gdy żadnego testamentu nie ma – bo jak niby podzielić majątek między piątkę dzieci i drugiego męża, kiedy zmarła nie zostawiła żadnych wytycznych? Skończyło się na wielu sprawach sądowych, nikomu nie polecam…;/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *